Chcesz wrócić do pełni sprawności po przebytej operacji lub urazie? Lekarz zalecił Ci ruch, aby zmniejszyć uciążliwość choroby przewlekłej? A może chcesz poprawić kondycję fizyczną, wzmocnić mięśnie oraz poprawić mobilność dla lepszego samopoczucia? Sprawdź, jak prawidłowo ćwiczyć w domu przy pomocy rotora.
Rotor do ćwiczeń – co to takiego?
Rotor Genesis Plus, który znajdziesz w naszym sklepie z akcesoriami ortopedycznymi, to wyrób medyczny stworzony z myślą o wygodnych i bezpiecznych ćwiczeniach kończyn dolnych oraz górnych. Urządzenie jest proste w obsłudze, a do tego jest składane – nie zajmuje dużo miejsca ani nie wymaga znajomości zaawansowanych technologii. Wyposażone jest w wyświetlacz pokazujący dane o spalonych kaloriach, czasie treningu i liczbie wykonanych obrotów. Można także dostosować indywidualnie opór, jaki stawiają pedały, aby zwiększyć intensywność treningu.
Przygotowanie do treningu z użyciem rotora
Ustaw rotor na płaskiej, równej powierzchni i upewnij się, że stoi stabilnie. Przed treningiem wykonaj prostą rozgrzewkę, która przygotuje Twoje mięśnie oraz stawy na wysiłek. Dzięki temu unikniesz niebezpiecznego przeciążenia i zapobiegniesz bolesnej kontuzji.
W jakiej pozycji ćwiczyć na rotorze?
Rotora można używać w różnych pozycjach, w zależności od tego, które partie ciala chcesz wzmocnić:
- do ćwiczeń nóg usiądź na stabilnym krześle, umieść stopy na pedałach rotora. Krzesło powinno mieć taką wysokość, by nogi mogły swobodnie poruszać się do przodu i do tyłu na rotorze;
- do ćwiczeń rąk usiądź na krześle albo stań w pozycji stojącej, umieszczając rotor na stole na wysokości pozwalającej na swobodne ruchy rąk. Połóż dłonie na pedałach i wykonuj obroty.
Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć z tego typu urządzeniem, na początek ustaw niski opór. Z czasem możesz zwiększać intensywność treningów, w miarę widocznych postępów.
Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń z rotorem
W przypadku treningu nóg stopy powinny być mocno osadzone na pedałach, a kolana nie powinny być zbyt mocno wyprostowane w końcowej fazie ruchu. Unikaj napinania mięśni pleców – ruchy muszą być płynne i kontrolowane. Jeśli wykonywanie obrotów sprawia Ci zbyt wiele wysiłku, obniż stawiany opór. Natomiast jeśli chcesz ćwiczyć ramiona, to upewnij się, że są one rozluźnione, a ruchy rąk równomierne. Nie napinaj mięśni karku ani pleców, aby uniknąć niepotrzebnego napięcia.
Optymalna długość treningu i monitorowanie postępów
Długość pojedynczego treningu zależy od Twojej sprawności oraz oczekiwanych efektów i zamierzonych celów. Na początek 10 minut dziennie powinno wystarczyć, a z czasem możesz stopniowo wydłużać treningi w miarę przyzwyczajania się do wysiłku. Kluczowa jednak jest regularność – najlepiej codziennie lub co drugi dzień. Warto przy tym monitorować postępy, np. zapisywać w notesie liczby wykonanych obrotów z czasem treningu oraz z danymi o spalonych kaloriach (do tego lepiej sprawdzi się opaska sportowa lub smartwatch, który precyzyjnie poda informacje o zużytej energii). Dzięki temu na własne oczy zobaczysz, jak zmienia się Twoja forma i poprawia się kondycja organizmu.
Sprawdź, jakie jeszcze akcesoria do rehabilitacji i fitnessu znajdziesz w naszym sklepie, aby zadbać o kondycję oraz samopoczucie!