Płaskostopie jest to zniekształcenie stopy polegające na obniżeniu się sklepienia poprzecznego i podłużnego, w skutek czego stopa staję się płaska. Płaskostopie może być wrodzone, powstałe w wyniku zaburzeń rozwojowych w budowie i ustawieniu kości stopy, ale także nabyte w skutek nadmiernego lub długotrwałego obciążenia stóp, osłabiającego mięśnie i więzadła. Obniżenie łuków stopy w konsekwencji prowadzi do powstania stanów zapalnych torebek i więzadeł stawowych. Częstym powodem płaskostopia jest paluch koślawy czy palce młoteczkowate.
Na podstawie wiedzy Naukowo-Technicznej wyróżniono dwa podstawowe rodzaje płaskostopia:
- podłużne, będące wynikiem obniżenia łuku przyśrodkowego czyli dynamicznego stopy,
- poprzeczne, będące skutkiem obniżenia łuku poprzecznego przedniego stopy.
Obniżenie łuków stopy powstaje w wyniku niewydolności mięśni odpowiedzialnych za ich utrzymywanie. Za sklepienie łuku podłużnego odpowiedzialne są przede wszystkim mięśnie piszczelowy przedni i tylny, strzałkowy długi oraz mięśnie podeszwowej strony stopy. Osłabienie i rozciągnięcie ich powoduje obniżenie lub zanik łuków stopy, często towarzyszy temu przykurcz mięśnia trójgłowego łydki, który powoduje nieprawidłowe ustawienie pięty. Obniżenie sklepienia poprzecznego prowadzi do nadmiernego rozstawu palców, co powoduje nadmierne ich ściskanie. Kości śródstopia wyraźnie się odznaczają, paluch ma skłonność
do koślawości, zaś kolejne palce stają się młotkowate.
Przyczynami takich dolegliwości są: twarde podłoże, nadwaga, praca stojąca, u kobiet chodzenie na wysokich obcasach, dziedziczenie specyficznego typu budowy szkieletowej, chodzenie w wąskich butach, błędy rodziców, nadmierne obciążenie stóp w czasie pracy. Płaskostopie może także wystąpić u kobiet w ciąży, ponieważ waga kobiety rośnie, w wyniku czego stopy stają się płaskie.
U noworodków natomiast wysklepienie podłużne nie jest wykształcone w czasie wzrostu, kość piętowa traci położenie odwrócone i osiąga ostatecznie położenie nawracające się pod kątem do położenia.