Na ból kręgosłupa szyjnego skarży się coraz większa liczba osób – zarówno młodych, jak i starszych. Problemy dotyczące dolegliwości w obrębie kręgów szyjnych, a także wady postawy są już nawet uznawane za choroby cywilizacyjne spowodowane głównie siedzącym trybem życia. Jedną z form leczenia i rehabilitacji tego typu schorzeń jest noszenie kołnierza ortopedycznego.
Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych?
Kołnierz ortopedyczny to typ ortezy. Jego zadaniem jest unieruchomienie odcinka szyjnego kręgosłupa, stabilizacja oraz odciążenie kręgów. Wyróżniamy kilka rodzajów kołnierzy szyjnych:
-
jednoczęściowe – stosowane głównie podczas rehabilitacji, a także transportu pacjentów, którzy doznali urazu;
-
dwuczęściowe – przeznaczone dla osób po operacji kręgosłupa oraz pacjentów z urazem odcinka szyjnego kręgosłupa w wyniku złamania lub skręcenia;
-
sztywne (twarde) – zapewniają dobre unieruchomienie, dlatego zalecane są w przypadku zniekształceń odcinka szyjnego, zwyrodnieniach i leczeniu schorzeń mięśni szyi;
-
miękkie (np. kołnierz Schantza) – stosowane w przypadku dyskopatii, nerwobóli, zmian zwyrodnieniowych i reumatycznych.
Jak dobrać właściwy rozmiar kołnierza ortopedycznego?
Aby kołnierz spełniał swoją funkcję, jego rozmiar należy dobrać indywidualnie na podstawie obwodu szyi. Orteza usztywniająca musi być dobrze dopasowana na wysokość i na szerokość – nie powinna unosić podbródka, a jedynie stanowić dla niego wspornik. Przed zakupem kołnierza ortopedycznego, warto poprosić o pomoc specjalistę.
Wskazania – kiedy nosić kołnierz ortopedyczny?
Noszenie kołnierza zaleca się do leczenia takich dolegliwości jak:
- dyskopatia, skolioza,
- urazy doznane w wyniku obrażeń, wypadków lub kontuzji,
- zmiany zwyrodnieniowe szyjnego odcinka kręgosłupa,
- schorzenia mięśni szyi,
- zniekształcenia odcinka szyjnego kręgosłupa,
- urazy żuchwy,
- nieprawidłowe ustawienie głowy.
Jak długo stosować kołnierz usztywniający?
Okres noszenia kołnierza ortopedycznego wyznaczany jest zwykle przez lekarza prowadzącego leczenie. Jest on uzależniony od rodzaju urazu czy zaawansowania choroby. Średni czas korzystania z ortezy wynosi około 6 tygodni.
Sprawdź, jakie ortezy usztywniające znajdziesz w naszym sklepie z zaopatrzeniem medycznym. Zachęcamy do składania zamówień!