Pojawienie się na rynku pierwszych wózków inwalidzkich – sterowanych manualnie – okazało się ogromną rewolucją w życiu osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Brak możliwości chodzenia o własnych siłach już nie wiązał się z izolacją i zależnością od bliskich. Wynalazek bez cienia wątpliwości rozwiązał wiele problemów, jednak nie wszystkie. Nie należy zapominać o osobach, których niepełnosprawność dodatkowo utrudnia sterowanie takim wózkiem (wymagającym włożenia pewnego wysiłku w ręczne napędzanie kół). Zachęcamy do zapoznania się z korzyściami, jakie wynikają z użytkowania elektrycznego wózka inwalidzkiego!
Jak działa elektryczny wózek inwalidzki?
Elektryczny wózek inwalidzki jest pojazdem (choć nie w myśl przepisów ruchu drogowego – jest to kwestią interpretacji indywidualnych przypadków) zasilanym akumulatorowo. Oznacza to, że w pełni naładowany akumulator pozwala użytkownikowi przez określony czas poruszać się wózkiem i pokonać pewną odległość – parametry zależne są od modelu wózka. Sterowanie odbywa się ręcznie, jednak osoba niepełnosprawna nie musi manualnie wprawiać kół w ruch. Przy podłokietniku albo na kierownicy (w zależności od tego, z jakim typem wózka mamy do czynienia) umieszczony jest panel sterowania, który pozwala ruszyć, zatrzymać się oraz zmienić kierunek jazdy. Istnieją również wózki wyposażone w kilka trybów prędkości, jednak wymaga to nieco bardziej zaawansowanego silnika, co wiąże się także z większą ceną urządzenia.
Jakie korzyści wynikają z poruszania się na elektrycznym wózku inwalidzkim?
Podstawowym problemem z poruszaniem się na tradycyjnym wózku jest wysiłek, jaki trzeba włożyć, by wprawić urządzenie w ruch. Wymaga to pewnej siły w ramionach, a przecież niepełnosprawność to całe spektrum trudności z poruszaniem się – nie tylko kończynami dolnymi, ale też górnymi. Elektryczny wózek inwalidzki eliminuje ten problem, bo do ruszenia z miejsca wystarczy wybrać jeden przycisk. Poruszanie się z pomocą takiego urządzenia znacząco ułatwia zwykłe, codzienne funkcjonowanie, zwiększając mobilność osoby z niepełnosprawnością. Większość wózków na naładowanym akumulatorze może pokonać odległość około 20 kilometrów, czyli umożliwia załatwienie rozmaitych sprawunków – zakupy, wizytę w urzędzie, wizytę u lekarza, spotkanie ze znajomymi, wyjście do kina itp. Niemal każdy model można złożyć i bez problemu umieścić w bagażniku samochodowym. Co ważne, prędkość wózków porównać można do prędkości poruszania się pieszo, czyli do 6 kilometrów na godzinę.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą elektrycznych wózków inwalidzkich dostępnych w sklepie Ormex!