Producenci
Produkt dnia
Promocje
Mata do akupresury ECO MAT
Mata do akupresury ECO MAT
249,00 zł 193,00 zł
Mata do akupresury ALL4FIT (różne kolory)
Mata do akupresury ALL4FIT (różne kolory)
75,00 zł 59,00 zł
Wkładki podpiętowe silikonowe
Wkładki podpiętowe silikonowe
20,00 zł 9,00 zł
para
Wkładki komfortowe do obuwia
Wkładki komfortowe do obuwia
15,00 zł 9,00 zł
para

Wpływ zmian patologicznych stopy na chód człowieka

Budowa anatomiczna stopy ma, duży wpływ na chód człowieka. Funkcja chodzenia rozpoczyna się po między 10-12 miesiącem życia. Małe dzieci chodzą na ugiętych stawach biodrowych i kolanowych rozstawiając szeroko nogi, w ten sposób obniża się punkt ciężkości ciała i poszerza się czworobok podparcia. U niemowląt występuje typowa szpotawość kolan, która stopniowo po rozpoczęciu chodzenia znika przechodząc najczęściej w koślawość kolan, zmniejsza się ona w widoczny sposób około 6 roku życia. Chód jest stabilny i bezpieczny, przybierając stały charakter dopiero około 7-8 roku życia. U osób dorosłych chód zmienia się pod wpływem pojawiających się zmian patologicznych w narządach podporu i lokomocji. Inwolucja ma ogromny wpływ na sposób poruszaniasię, analizując i oceniając ważna jest też osi kończyn dolnych, która zmienia rozkład obciążeń stóp. U dorosłych koślawość kolan nie przekracza 20 stopni, a u osób starszych zwłaszcza u kobiet pojawia się szpotawość kolan, natomiast rzadziej, nadmierna koślawość będąca wynikiem przeprostu tkanki tłuszczowo- włóknistej.Prawidłowy chód przebiega w trzech fazach, w pierwszej z podłożem styka się zewnętrzna podeszwowa strona pięty, w kolejnej fazie (po zgięciu kolana) zewnętrzny brzeg V kości śródstopia przenosi się na głowę I kości śródstopia. W trzeciej fazie, po uniesieniu pięty, następuje przeniesienie ciężaru ciała na palce oraz natychmiastowe odbicie stopy od podłoża. W czasie chodu, zanim palce jednej stopy, uniosą się ku górze, z podłożem na ułamek sekundy styka się pięta stopy drugiej, ten cykl ruchów podczas chodzenia następuje na przemian. W czasie obciążenia stopy jej wymiary ulegają zwiększeniu, dochodzi do wydłużenia stopy nawet o 20 mm.

Prawidłowe ustawienie stóp podczas chodu

Stopy wykonują cykliczne zmiany ustawienia z supinującego po pronacyjne. Z punktu widzenia biomechaniki pronacja jest naturalną amortyzacją stopy i naszego organizmu w fazie podparcia, to ustawienie zmniejsza jej stabilność, zwiększa zagrożenie. uszkodzenia tkanek miękkich, staje się ona elastyczna, dzięki czemu łatwiej dopasowuje się podłoże. Supinacja stopy zwiększa jej sztywność, a przez to nie pozwala odpowiednio „rozpłaszczyć” działających sił, jest ona ustawiona stabilniej niż w pronacji.

Fazy chodu

Patologiczny chód może być np. wywołany przez różnicę w długościach kończyn dolnych, jeśli jest nie wielka tzn. do 2cm nie powoduje widocznych zmian w chodzie, gdy skrócenie jest większe, może to powodować asymetrię chodu staje się on zapadający, brak jest fazy oparcia na pięcie. Obserwuje się wtedy oparcie na przodostopiu i palcach, które poprzez końskie ustawienie stopy wyrównuje skrót. Deformacje takie jak stopa końska, szpotawa, piętowa zmniejszają powierzchnię podparcia w fazie podporu, takie zniekształcenia stopy skracają lub wydłużają kończynę, a to wpływa na ustawienie miednicy. Ponadto, sztywność lub koślawość palucha powoduje ustawienie na zewnątrz stopy. Charakterystyczna zmiana chodu występuję również w przypadku stopy końskiej opadającej, w tym schorzeniu biodro i kolano zginają się nadmiernie, co ma zapobiec zahaczaniu stopy o podłogę. Chód antalgiczny jest spowodowany bólem stawu biodrowego, występuję on w chorobie zwyrodnieniowej, powoduje to zredukowanie do minimum czasu, w którym ciężar ciała przeniesiony jest na stronę zajętą. W fazie podporu tułowia chorego jest zwykle odchylony na bok, jest to próba zmniejszenia siły kompresji oddziałującej na odwodziciele stawu biodrowego w fazie pojedynczego podporu, taki chód nazywany jest chodem kaczkowym. W fazie przenoszenia staw biodrowy jest utrzymywany w pozycji neutralnej, w rotacji zewnętrznej, a chory unika kontaktu pięty z podłożem. Paluch jest ważnym elementem stopy, od niego rozpoczyna się faza odbicia co umożliwia wykonanie prawidłowego kroku. W trakcie wykonania tej czynność ciężar ciała spoczywa na pięcie i wraz z przetaczaniem stopy po podłożu, nacisk przesuwa się ku przodowi stopy , oderwanie następuje dzięki wybiciu z palucha, co powoduje, że cały ciężar ciała spoczywa na nim. W przypadku koślawego zniekształcenia dochodzi do przeniesienia ciężaru ciała na drugi palec, co przyczynia się do przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych w okolicach przodostopia. Prowadzi to do powstawania modzeli i utworzenia się tak zwanego palca młotkowatego. Obecność takich schorzeń utrudnia chodzenie i stanie, również powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe i zmiany zwyrodnieniowe w stawach kolanowych i biodrowych

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl