W życiu mniej lub bardziej aktywnego człowieka nie brakuje sytuacji, w których mięśnie narażone są na naderwanie bądź zerwanie. Najczęściej do tego typu urazów dochodzi w wyniku nagłego, intensywnego wysiłku fizycznego albo na skutek przeciążenia. Jednym z najbardziej narażonych na naderwanie mięśni jest ścięgno Achillesa, które pełni kluczową funkcję w stabilizacji stawu skokowego. Jak sobie poradzić, gdy już dojdzie do urazu? Jak w przyszłości chronić się przed naderwaniem mięśni?
Objawy naderwania mięśnia
Naderwanie mięśnia to bolesny uraz, który charakteryzuje się szeregiem specyficznych objawów. Do najczęstszych z nich należą:
- intensywny ból w obszarze naderwanego mięśnia. Może być odczuwalny zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku;
- obrzęk i zaczerwienienie wynikające ze stanu zapalnego oraz reakcji obronnej organizmu,
- ograniczona ruchomość – próby wykonywania normalnych ruchów mogą prowadzić do bólu lub dyskomfortu.
Leczenie naderwania mięśnia
Skuteczne leczenie naderwanego mięśnia jest kluczowe dla powrotu do pełnej sprawności. W pierwszych dniach po urazie warto zastosować zasady RICE, czyli spoczynku, lodu, kompresji oraz uniesienia. Dodatkowo w celu przyspieszenia rekonwalescencji – ale wyłącznie za poleceniem lekarza lub fizjoterapeuty – można wykorzystać sprzęt rehabilitacyjny, np. ortezę czy stabilizator, który pomoże odpowiednio ułożyć oraz wesprzeć naderwany mięsień.
Czas powrotu do pełnej sprawności będzie się różnić w zależności od stopnia naderwania oraz ogólnej kondycji organizmu. W przypadku naderwania ścięgna Achillesa pełna rekonwalescencja może trwać nawet kilka miesięcy. Niedoleczone naderwanie mięśnia prowadzi natomiast do poważniejszych konsekwencji, takich jak osłabienie mięśnia, trudności w wykonywaniu codziennych czynności oraz ryzyko kolejnych urazów.
Unikanie naderwania mięśni – profilaktyka
Naderwania mięśnia można często uniknąć poprzez przestrzeganie kilku istotnych zasad:
- przed każdym intensywnym wysiłkiem (treningiem albo pracą fizyczną) warto poświęcić czas na odpowiednią rozgrzewkę. To pozwoli zwiększyć elastyczność mięśni i zmniejszyć ryzyko urazów,
- unikaj gwałtownego zwiększania intensywności treningów. Stopniowe podwyższanie obciążenia pozwoli mięśniom dostosować się do bardziej intensywnego wysiłku;
- pamiętaj o regeneracji – dni poświęcone na odpoczynek są kluczowe dla zapewnienia mięśniom warunków do zregenerowania się po wysiłku,
- stosuj zrównoważoną dietę bogatą w białko oraz rozsądną ilość cukrów, a do tego witaminy i minerały,
- wykonuj ćwiczenia prawidłową techniką, aby uniknąć niepotrzebnego obciążenia i ryzyka urazu (np. z trenerem, który pomoże Ci skorygować błędy).
Naderwany mięsień może na długo przeszkodzić w realizowaniu planu treningowego oraz wykonywania ulubionych aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdź akcesoria do rehabilitacji i fitnessu dostępne w sklepie Ormex – stosuj je zgodnie z zaleceniami swojego lekarza, fizjoterapeuty bądź osteopaty.