Buty powstały po to, by ułatwiać chodzenie po trudnym terenie oraz chronić stopy przed uszkodzeniem. Jednak z czasem rodzaj noszonego obuwia połączono ze statusem społecznym i materialnym. Z kolei od momentu pojawienia się masowej produkcji prawie całkiem zaprzestano szycia butów na miarę – zaczęto je wytwarzać w standaryzowanych rozmiarach, które trudno dostosować do indywidualnych potrzeb. Obecny rynek obuwniczy oferuje szeroki wybór opcji, więc w teorii każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu portfela, może znaleźć coś dla siebie. W praktyce – wiele par butów nie nadaje się do codziennego noszenia. Jaki rodzaj obuwia jest najgorszy dla naszych stóp i na co można go zamienić?
Typy obuwia, których noszenie może mieć zły wpływ na stopy
Typem butów najbardziej znanym ze szkodliwości są damskie szpilki. Wiele kobiet ceni wysokie obcasy na cienkim słupku za wysmuklenie sylwetki i możliwość dodania sobie kilku centymetrów wzrostu. Jednak noszenie ich na co dzień może doprowadzić do przykurczy ścięgien, zwyrodnień kości oraz stawów, jak również bólu kręgosłupa. Dodatkowo dużo łatwiej w nich o utratę równowagi, a w konsekwencji – ryzyko kontuzji (np. skręcenia kostki). Ponadto noszenie obcasów nadmiernie obciąża przednią część stopy, co może doprowadzić do powstania palucha koślawego i konieczności noszenia specjalnych aparatów na haluksy, by móc poruszać się bez bólu.
Paradoksalnie, również zbyt płaskie buty mogą okazać się problematyczne. Baleriny, choć pozornie wydają się bezpieczne, nie dają odpowiedniego oparcia sklepieniom stóp, a jeśli dodatkowo mają wąskie noski, ograniczają ruchy palców. Powoduje to nieprawidłowe ułożenie nogi podczas chodzenia, otarcia oraz odciski, a także bóle pięt. Problematyczne bywają również klapki (szczególnie płaskie i cienkie japonki), które w przeciwieństwie do innych rodzajów obuwia, nie trzymają się tylnej części stopy, co sprawia, że są niestabilne. W takich butach raczej się człapie lub powoli posuwa nogami, niż chodzi. Noszenie ich może doprowadzić do powstania tzw. ostrogi piętowej.
Jakie buty powinno się nosić na co dzień i jak dobrać je do swoich stóp?
Na co dzień powinno się nosić buty wygodne, dopasowane do rozmiaru stóp (nie tylko ich długości, ale też szerokości), dające odpowiednie podparcie piętom i mające noski, które zapewniają wystarczająco dużo miejsca na palce. Powinny być wykonane z miękkich, naturalnych materiałów takich jak skóra. Zamiast klapek czy japonek warto postawić na sandały, alternatywą dla balerin mogą być półbuty, a w miejsce szpilek można wybrać czółenka na niewielkim, grubszym obcasie albo koturnie.
W sklepie Ormex oferujemy szeroki wybór obuwia profilaktycznego, którego noszenie pomaga zapobiegać różnym schorzeniom, oraz wkładek ortopedycznych, jakie możemy wykonać namiarę w ramach indywidualnego zamówienia, co szczególnie polecamy osobom z wadami budowy stóp (np. płaskostopiem). Zachęcamy do przejrzenia modeli dostępnych w ofercie.