Istnieje wiele rodzajów masaży, które stosuje się w fizjoterapii po to, aby pomóc pacjentom wrócić do pełnej sprawności po przebytych urazach, operacjach czy jako forma wspomagania leczenia różnego rodzaju problemów ze spiętymi mięśniami. Nie tylko klasyczne masaże sprawdzą się w tej kwestii – również te wykonywane przy pomocy specjalnych piłek o różnej wielkości i strukturze. Sprawdź, jakie korzyści niesie za sobą regularne wykonywanie masaży takimi akcesoriami.
Rodzaje piłek do masażu
W sklepach stacjonarnych, jak i internetowych – takich jak nasz specjalistyczny sklep Ormex ze sprzętem medycznym i akcesoriami ortopedycznymi – można znaleźć kilka rodzajów piłek do masażu, których zadaniem jest rozluźnienie mięśni, redukcja bólu, poprawa mobilności, szybsza regeneracja, a także relaksacja. Piłki dzielimy zatem na:
- Lacrosse – gładka, twarda piła wykonana z gumy, zwykle jej średnica nie przekracza 7 cm, idealnie nadaje się do masażu punktów spustowych oraz głębokiego masażu mięśni (pośladków, łydek, pleców, stóp);
- Double Ball – wykonana zwykle z gumy o średniej twardości, ma formę dwóch piłek połączonych ze sobą, sprawdzi się do masażu kręgosłupa, ale też karku, ud czy pośladków;
- piłka z kolcami – piłka pokryta kolcami, w całości wykonana z elastycznego materiału, dzięki czemu jest nieco mniej twarda od piłek Lacrosse, jej średnica nie powinna przekraczać 10 cm, działa powierzchownie, co oznacza, że masuje skórę, poprawiając przepływ krwi i limfy;
- Stress Ball – czyli piłka sensoryczna przeznaczona do masażu relaksacyjnego, można jej używać też do masażu dłoni i palców, jej forma oraz kształt może się różnić w zależności od modelu.
Poza wyżej opisanymi piłkami istnieją również takie do masażu wibracyjnego z opcją regulacji intensywności, a także większe modele przeznaczone do ćwiczeń rehabilitacyjnych, pilatesu bądź mobilizacji kręgosłupa.
Kiedy warto używać piłek do masażu?
Wskazania do rehabilitacji piłkami do masażu są różne, a wśród nich możemy wymienić:
- napięciowe bóle mięśni będące skutkiem kontuzji,
- przygotowanie do zajęć lub zawodów sportowych, aby uelastycznić mięśnie i je rozgrzać,
- regeneracja po wysiłku,
- problemy z krążeniem, powięzią,
- rehabilitacja po przebytych urazach,
- mały zakres ruchu,
- nadmierny stres i problemy związane z psychiką,
- praca siedząca.
Masaże z użyciem piłek są więc świetnym dopełnieniem klasycznej fizjoterapii, ale też sposobem na pozbycie się stresu i relaksację. Warto zdecydować się również na taką formę masażu przy kłopotach z krążeniem, jeśli regularnie uprawiamy sporty, a także prowadzimy siedzący tryb życia.