Paluch koślawy (hallux valgus) to wada polegająca na odchyleniu dużego palca w stronę pozostałych placów oraz w szpotawym ustawieniu pierwszej kości śródstopia i nadmiernym wystawieniu ku stronie przyśrodkowej głowy tej kości, co w późniejszym czasie ulega powiększeniu. Powstaje na skutek noszenia złego obuwia, zwłaszcza za ciasnego, na wysokim obcasie lub o wąskich noskach. Wysoki obcas niewłaściwie skonstruowanego obuwia powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest obniżenie łuku poprzecznego i w następstwie poszerzenie przodostopia (płaskostopie poprzeczne). Natomiast spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha. Obrys przyśrodkowej I kości śródstopia, powoduje w tym miejscu wyrośl kostną i odczyn zapalny leżącej tu kaletki maziowej. Zmianom tym często towarzyszą dolegliwości stawowe. Leczy się takie dolegliwości operacyjnie.
Paluch sztywny występuje u ponad 1% populacji, powyżej 30 roku życia. Schorzenie to polega na postępującym ograniczeniu ruchomości palucha, zazwyczaj w przypadku ograniczenia zgięcia grzbietowego w stawie śródstopno-paliczkowym. Przyczyną choroby są: mikrourazy, jałowa martwica kości, nadmierna długość pierwszego promienia, korekcja palucha koślawego, dna moczanowa, otyłość, ale również źle dobrane obuwie.
Deformacja placów II-V (palce młoteczkowate) - jest to ustawienie zgięciowe palca w stawie międzypaliczkowym. Prowadzi ona do zmian w rozkładzie nacisków na podeszwowej stronie stóp i przyczynia się do powstawania modzeli na głowach kości śródstopia. Leczenie deformacji tego typu odbywa się operacyjnie.