Stopa małego dziecka do właściwego rozwoju potrzebuje dobrze dobranego obuwia. Odpowiednie podtrzymanie pięty oraz dopasowany profil pomagają utrzymać optymalną postawę w trakcie nauki chodzenia i pierwszych samodzielnych spacerów. Ponieważ służą do wzmacniania prawidłowego ułożenia nóg, używa ich się wtedy, gdy nasza pociecha nie ma żadnych wad w strefach wzrostu stopy oraz nie cierpi na poważne schorzenia kończyn dolnych. Oczywiście, w razie potrzeby, można włożyć do nich wkładkę ortopedyczną w celu korekty, jeżeli wystąpią do tego konkretne wskazania. Niemniej jednak obuwie profilaktyczne dla dzieci ma przede wszystkim zapobiegać powstawaniu zniekształceń, a nie je leczyć.
Obuwie profilaktyczne dla dzieci a wady wzrostu kończyn dolnych
Profilaktyczne i ortopedyczne buty są często ze sobą mylone, chociaż to dwa odrębne rodzaje obuwia. By nie zaszkodzić dziecku, ten drugi rodzaj dobiera się zgodnie ze wskazaniami lekarza ortopedy. To bardzo ważne, ponieważ źle dopasowany but ortopedyczny może w najlepszym wypadku nie zadziałać leczniczo, a w najgorszym pogłębić wadę w strefach wzrostowych kończyny dolnej. Obuwie ortopedyczne ma na celu korektę odwracalnych zmian, zatrzymanie procesu deformacji lub, w przypadku nieuleczalnych problemów, ułatwić pacjentowi wygodne poruszanie się.
Obuwie z obcasem Thomasa – dla kogo?
Być może usłyszałeś niedawno od lekarza, że Twojemu dziecku należy zapewnić obuwie korekcyjne z obcasem Thomasa. W jakim przypadku to rozwiązanie może pomóc? Warto od razu zaznaczyć, że są to buty ortopedyczne, a nie profilaktyczne, chociaż można spotkać się z różną nomenklaturą (najlepiej użyć terminu zdrowotne). Obcas Thomasa stosowany jest w specjalistycznym obuwiu dziecięcym – w zależności od rodzaju – do korekty lekkich wad oraz odciążenia strefy wzrostu kończyny dolnej, aż do leczenia schorzenia szpotawości lub koślawości stóp i kolan (wykonanie dodatkowej supinacji bądź pronacji podeszew, odwrócony obcas Thomasa). Rodzaj, a także wielkość obcasa powinien zasugerować lekarz lub fizjoterapeuta, mając na uwadze takie czynniki jak wzrost dziecka, waga, wiek, a także wielkość wady, którą chcemy skorygować.
Odpowiednio dobrany but w przypadku prawidłowego rozwoju kończyn dolnych wspiera wzrost stopy, tym samym zapobiegając powstawaniu wad. Gdy zauważymy, że mimo dobrze dobranego obuwia profilaktycznego dla dzieci, nasza pociecha ma skłonności do krzywienia kolan lub stóp, warto udać się do lekarza ortopedy.