Wraz z postępem technologicznym z roku na rok coraz więcej osób wykonuje pracę przy komputerze, która wymusza wielogodzinne przyjmowanie pozycji obciążającej nadgarstek. Sterowanie za pomocą myszki oraz naturalne predyspozycje do choroby to niemal pewne czynniki wywołujące zespół cieśni nadgarstka. Ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka dotyka od 1 do 7% populacji, w tym znacznie częściej kobiety, ponieważ anatomicznie mają one mniej przestrzeni we wspomnianym kanale. Sprawdź, jak rozwija się schorzenie oraz jak można je leczyć!
3 stadia rozwoju zespołu cieśni nadgarstka
W pierwszej fazie rozwoju schorzenia mamy do czynienia z drętwieniem oraz puchnięciem nadgarstka, które wybudza chorego ze snu. Ostry ból promieniuje na przedramię, dłonie i palce zaczynają mrowieć, a rano mamy wrażenie sztywnienia dłoni. W drugim stadium dolegliwości pojawiają się nie tylko w nocy, ale również w ciągu dnia. Dodatkowo dochodzi do osłabienia siły w ręce, co zaobserwować możemy poprzez upuszczanie chwytanych przedmiotów. W trzeciej i ostatniej fazie mówi się o zaniku mięśni, a w skrajnych przypadkach o nieodwracalnie uszkodzonym nerwie.
Przyczyny powstawania zespołu cieśni nadgarstka
Zasadniczo cieśni dzielimy na pierwotne i wtórne. Pierwotne wynikają z przyczyn idiopatycznych, wtórne natomiast to następstwa różnego rodzaju urazów lub zmian w nadgarstku. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są choroby reumatyczne, cukrzyca, otyłość, szybka utrata masy ciała oraz niedoczynność tarczycy, a za największą predyspozycję uważa się wykonywanie powtarzalnych, długotrwałych czynności obejmujących zgięcie i prostowanie nadgarstka. W pracy przy komputerze przez wiele godzin staw ten jest obciążony, zmuszony do utrzymywania nienaturalnej pozycji, jednak istnieją rozwiązania pozwalające uniknąć dalszego rozwoju zespołu cieśni nadgarstka.
Sposoby leczenia lub zapobiegania zespołowi cieśni nadgarstka
Operacja to zdecydowanie ostateczna metoda, którą stosuje się wyłącznie wtedy, gdy pozostałe zawiodą. Najpierw wdraża się leczenie farmakologiczne (leki przeciwzapalne), fizjoterapię, nieinwazyjne zabiegi przeciwbólowe oraz oczywiście akcesoria ortopedyczne, których zadaniem jest utrzymywanie nadgarstka w prawidłowej, naturalnej pozycji. W sklepie Ormex znajdziesz między innymi ortezę dziecięcą wykonaną z wysokiej jakości materiałów zapewniających stabilizację i komfort noszenia. Polecamy także ortezy dla osób dorosłych, w tym model na rękę i przedramię – skutecznie podpierający oraz unieruchamiający nadgarstek, jak również stabilizator z zabudowanym kciukiem i przewiewną bawełnianą dzianiną frotte przy skórze użytkownika. Sprawdź, jakie jeszcze ortezy przygotowaliśmy w sklepie internetowym Ormex!