Dla osoby niepełnosprawnej wybór odpowiedniego modelu wózka inwalidzkiego to kluczowa kwestia, która ma wpływ na komfort codziennego życia. Pojazd konstrukcyjny umożliwiający poruszanie się osób unieruchomionych powinien być dobrany przede wszystkim do faktycznych dysfunkcji oraz obecnego stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej, najlepiej z pomocą doświadczonego fizjoterapeuty, lekarza lub pracownika sklepu sprzętu medycznego. W zależności od wybranego modelu wózka inwalidzkiego można ubiegać się o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Wózek inwalidzki – nieoceniona pomoc w funkcjonowaniu lub sprawowaniu opieki nad niepełnosprawną osobą
Dokonując zakupu wózka inwalidzkiego, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale funkcjonalności oraz komfort codziennego użytkowania. Oferta tego typu wyrobów medycznych jest na szczęście bardzo szeroka i dostosowana do osób o różnym poziomie aktywności, dysfunkcjach, schorzeniach i stopniach niepełnosprawności. Do wyboru są między innymi wózki ortopedyczne, półaktywne, aktywne, elektryczne czy sportowe.
Niezwykle istotne są parametry pojazdu. Powinien on być dobrany pod konkretne wymiary (tak, aby jego rozmiar nie utrudniał poruszania się po mieszkaniu czy podczas transportu) oraz wagę użytkownika. Znaczenie ma m.in. odpowiednia szerokość siedziska, stabilność wózka przy jeździe na pochyleniach, rodzaj kół, wysokość oparcia, dopasowanie podnóżek, jakość hamulców czy dodatkowe funkcjonalności, jak regulacja oparcia i zdejmowane podłokietniki boczne.
Refundacja na zakup wózka inwalidzkiego
Zakup wózka inwalidzkiego wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z refundacji NFZ, której zasady uregulowane są rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r. Aby ubiegać się o dofinansowanie, należy posiadać ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS oraz wniosek wystawiony przez lekarza specjalistę lub lekarza medycyny rodzinnej. Zlecenie w przeciągu 30 dni od wystawienia musi być potwierdzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w oddziale właściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepełnosprawnej.
Rodzaj wózka, na który przysługuje refundacja, jest ściśle uzależniony od charakteru schorzenia świadczeniobiorcy. Refundacja przysługuje m.in. na wózek inwalidzki ręczny, wózek wykonany ze stopów lekkich, specjalny wózek o napędzie elektrycznym, wózek stabilizujący plecy i głowę czy wózek z funkcją pionizacji.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wózków inwalidzkich oraz innych sprzętów rehabilitacyjnych.