Od momentu postawienia pierwszego kroku nasze stopy przejmują na siebie obowiązek dźwigania całego ciała. To dzięki nim możemy utrzymać równowagę, wykonywać podstawowe czynności, chodzić, biegać czy skakać. Jednak noszenie ciężaru, jakim niewątpliwie dla stóp jest reszta organizmu, może prowadzić do powstawania zniekształceń, które nieleczone stają się bolesne. Kończyny dolne są także podatne na wady wrodzone utrudniające funkcjonowanie. Na szczęście wiele nieprawidłowości można skorygować za pomocą wkładek ortopedycznych. Oprócz szczególnych przypadków poważnych dysproporcji stóp, które wymagają zrobienia wkładek na zamówienie, na rynku dostępnych jest wiele gotowych modeli.
Wkładki ortopedyczne do butów – dodatek do zadań specjalnych
Wkładki do butów mające na celu redukcję konkretnej wady lub zmniejszenie dyskomfortu w chodzeniu nazywamy ortopedycznymi. Cechuje je dostosowanie kształtu pod wymagania poszczególnych schorzeń. Tym samym możemy wyróżnić kilka podstawowych modeli wkładek i podpiętek, w zależności od zastosowania. Między innymi oferowane są produkty:
- korygujące wysokość stopy,
- supinujące (unoszące wewnętrzną krawędź stopy),
- pronujące (unoszące zewnętrzną krawędź stopy),
- korygujące płaskostopie,
- dla diabetyków.
Schorzenia, przy których zalecane jest noszenie wkładek ortopedycznych, to zazwyczaj:
- stopy koślawe i wydrążone,
- płaskostopie podłużne lub poprzeczne,
- zespół stopy wrażliwej,
- paluch sztywny bądź koślawy oraz wiele innych.
Problemy ze stopami – grupy ryzyka
W przypadku wad nabytych, a nie wrodzonych, można określić grupy osób najbardziej narażonych na deformacje kończyn dolnych. Są to dzieci w fazie intensywnego wzrostu, osoby starsze, sportowcy, pracownicy fizyczni oraz kobiety chodzące na szpilkach. Aby uniknąć powstania problemu, należy zapewnić sobie wygodne obuwie i pamiętać o przyjmowaniu prawidłowej pozycji ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Nierównomierne obciążenie stóp grozi powstaniem schorzenia ortopedycznego, które w wielu przypadkach bywa bolesne.
Wada stóp – skutki dla całego ciała
Nieprawidłowe chodzenie w przypadku wystąpienia wady najczęściej prowadzi do utrzymania w ciągu dnia wymuszonej postawy ciała. Tym samym może skutkować deformacją bioder, kręgosłupa, problemów bólowych oraz wielu innych. Warto jednak pamiętać, aby po gotowe wkładki ortopedyczne nie sięgać na własną rękę – niezbędna jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.