Dolegliwości bólowe w obrębie stawu skokowego często należą do najbardziej uciążliwych, ponieważ zwykle znacząco ograniczają lub wręcz uniemożliwiają samodzielne poruszanie się. Najczęściej jest to wynik odniesionego urazu, na przykład podczas uprawiania sportu, ale niekiedy przyczyną bywają rozmaite schorzenia, w tym między innymi zwyrodnienia. Niezależnie od źródła problemów jednym z najczęstszych sposobów leczenia oraz rehabilitacji stawu skokowego należy stosowanie ortezy, która usztywnia go, a tym samym pozwala na skuteczną regenerację. Chociaż jest ona nieocenioną pomocą, wiele osób zastanawia się jednak, jak długo trzeba takiego stabilizatora używać.
W jakich przypadkach stosuje się stabilizator stawu skokowego?
Do najpowszechniejszych urazów stawu skokowego, do których terapii wykorzystywana jest orteza, można zaliczyć przede wszystkim skręcenie. Zależnie od zakresu kontuzji może zostać ono zaklasyfikowane do jednego z 3 stopni zaawansowania, przy czym w pierwszym z nich stabilizator zwykle nie jest stosowany – wystarczy odciążenie stawu oraz odpoczynek. Poza skręceniem należy też wspomnieć o poważniejszym zwichnięciu stawu skokowego, jak również o złamaniu – oba urazy znacznie ograniczają ruchomość i wymagają odpowiedniego leczenia wdrożonego przez specjalistę. Ponadto orteza bywa używana też podczas rehabilitacji, by ograniczyć ryzyko nawrotu kontuzji, a także przy chorobach zwyrodnieniowych.
Orteza stawu skokowego – czas stosowania
Orteza jest znacznie lżejszą oraz wygodniejszą alternatywą dla gipsu, a poprzez usztywnienie stawu skokowego, pozwala na zregenerowanie się torebki stawowej, więzadeł czy uszkodzonych kości. Czas stosowania takiego stabilizatora zależny jest zaś od indywidualnego przypadku – decyduje o tym lekarz bądź fizjoterapeuta na podstawie wyników badań oraz odczuć pacjenta. Przykładowo przy skręceniu II stopnia usztywnienie może być konieczne w okresie od 2 do 3 tygodni, natomiast przy łagodniejszych urazach niekiedy wystarczy noszenie go przez 7 dni.
Wiele osób zastanawia się też, czy ortezę można zdjąć na noc – często nie jest to możliwe, jako że zmieniając pozycję w czasie snu, moglibyśmy nieświadomie uszkodzić regenerujący się staw. Decyzję o tym, jak długo i w jakim zakresie należy korzystać ze stabilizatora, zawsze powinien podejmować specjalista, zwłaszcza że zbyt długie noszenie również może okazać się niekorzystne dla zdrowia. Podobnie wygląda kwestia wyboru odpowiedniej ortezy – musi być ona idealnie dopasowana do stopy pacjenta. Fizjoterapeuta lub lekarz pomoże w doborze właściwego modelu, natomiast w sklepie Ormex znajdziesz stabilizatory stawu skokowego różnego rodzaju – zapraszamy!