Domowa apteczka to miejsce, gdzie – oprócz leków doraźnego stosowania – powinny znaleźć się także urządzenia umożliwiające rozwianie wątpliwości dotyczących np. temperatury ciała, czy nasycenia krwi tlenem. O ile z termometrów elektronicznych, które zastąpiły rtęciowe, korzystamy dość często, o tyle pulsoksymetry stały się popularne dopiero w czasie pandemii koronawirusa. Na jakiej zasadzie działają oba te akcesoria?
Termometr bezdotykowy – wygoda i bezpieczeństwo dla rodziców dzieci
To właśnie opiekunowie najmłodszych są grupą najbardziej doceniającą zalety termometrów bezdotykowych. Niejednokrotnie gorączka występuje u dziecka przez całą dobę, także w nocy. Jej kontrolowanie wymaga z jednej strony podawania odpowiednich dawek leków, a z drugiej – regularnego monitorowania temperatury ciała pociechy. Aby nie wybudzać przedszkolaka czy niemowlęcia ze snu, wystarczy użyć bezdotykowego termometru.
Urządzenia te są wyposażone w specjalny czujnik temperatury, który wykrywa ciepłotę ciała z odległości od kilku centymetrów do nawet kilku metrów w krótkim czasie. Modele takie jak Tech-Med TMB-COMPACT mają czytelny wyświetlacz LCD i alarm wysokiej temperatury. Dzięki funkcji wyłączania się już po 30 sekundach oszczędzają baterię. Główną zaletą termometrów bezdotykowych jest to, że nie wymagają umieszczania w żadnym otworze ciała, nie tłuka się, a także są higieniczne.
Czym jest pulsoksymetr i jak działa?
Przed pandemią pulsoksymetry były urządzeniami wykorzystywanymi głównie przez astmatyków czy pacjentów cierpiących na PoCHP. W czasie zwiększonej zachorowalności na Covid-19 wiele osób potrzebowało kontrolowania stanu nasycenia krwi tlenem (saturacji) w warunkach domowych. Urządzeniem wykorzystywanym do tego celu jest właśnie pulsoksymetr.
Ten niewielki, zakładany na palec sprzęt wykorzystuje metodę spektrofotometrii transmisyjnej, dzięki której mierzy właściwości optyczne hemoglobiny natlenionej i nienatlenionej. Na tej podstawie oblicza parametr określany jako SpO2, czyli podawany w procentach stopień nasycenia krwi tlenem. U zdrowej osoby powinien on wynosić 95-99%. Poniżej tego poziomu mówimy o stanie hipoksji.
Jeżeli szukasz dobrego, poręcznego i dokładnego urządzenia, zajrzyj do sklepu Ormex. Przygotowaliśmy w nim lekki pulsoksymetr napalcowy OLED, który wykonuje pomiar już w 7 sekund i nadaje się także dla dzieci od 4. roku życia. Zapraszamy do zakupu.