Wałki do masażu są świetnym uzupełnieniem ćwiczeń regenerujących wykonywanych po treningu, jak również w trakcie przygotowań do niego. Dodatkowo mają one zastosowanie terapeutyczne, takie jak m.in. łagodzenie bólu w różnych partiach ciała czy kosmetologiczne, przykładowo zmniejszanie opuchlizn. Pomagają w zmniejszeniu napięcia mięśni, a także pobudzeniu krążenia krwi i limfy w organizmie. Nazywane są też czasem rollerami, co pochodzi od sposobu, w jaki się ich używa – roluje się nimi po tych częściach ciała, które wymagają rozmasowania. Zazwyczaj używają ich fizjoterapeuci oraz trenerzy personalni podczas realizowania swoich obowiązków zawodowych. Jednak czy masaż z użyciem wałka można wykonać samodzielnie?
Wałki do masażu – rodzaje
W większości przypadków możliwe jest samodzielne korzystanie z wałków, choć zależy to od ich typu oraz rozmiaru. Wyróżnia się dwa główne rodzaje rollerów:
- z wypustkami – stosowane głównie przed treningiem w celu pobudzenia tkanek i mięśni do podjęcia wysiłku fizycznego, poprawienia ukrwienia (a także wyglądu) skóry, jak również do łagodzenia bólu,
- gładkie, które są bardziej uniwersalne, wykorzystywane głównie do zmniejszania napięcia mięśniowo-powięziowego, przeznaczone przede wszystkim do używania po treningu oraz przy różnych dolegliwościach kończyn dolnych.
Istnieją również wałki o bardziej nietypowych kształtach, przykładem może być model Spiky Twin. Ponadto należy zwrócić uwagę na dużą rozpiętość rozmiarową rollerów. Niektóre z nich są tak małe, że bez problemu mieszczą się w dłoni. Inne z kolei mogą mieć nawet ponad 45 cm, więc należy je położyć na podłodze, aby móc z nich skorzystać.
Jak prawidłowo używać wałka do samodzielnego masażu?
Roller należy przesuwać wzdłuż całej długości mięśnia. Czynność trzeba wykonać kilkakrotnie, pojedyncze powtórzenie powinno zająć od 10 do 30 sekund, w zależności od wielkości wałka. Rozmiar należy dobrać do wymiarów części ciała, na których ma on zostać użyty. Przykładowo do łydek czy pleców nada się roller o wielkości ok. 35 centymetrów, ale już do rozmasowania ścięgna dłoni lub stóp przyda się znacznie mniejszy wałek. Należy unikać rolowania kości oraz stawów – może to wywoływać siniaki czy obrzmienia. Podobne negatywne efekty powoduje także zbyt mocny albo nieregularny nacisk podczas rolowania. Jeżeli masz wątpliwości co do swojej techniki masażu wałkiem, skonsultuj się z fizjoterapeutą.
W naszym sklepie z akcesoriami ortopedycznymi oraz terapeutycznymi znajduje się między innymi szeroki wybór wałków do masażu. Zachęcamy do ich przejrzenia!