
Ciepłe lub zimne okłady żelowe to popularne rozwiązanie w leczeniu dolegliwości mięśniowych, stawowych oraz związanych z różnymi kontuzjami. Okłady te, dzięki swoim właściwościom, pozwalają na szybkie, skuteczne łagodzenie bólu, a także wspierają procesy regeneracji tkanek. W zależności od potrzeb można dostosować temperaturę okładów, by w pełni wykorzystać ich potencjał. Jak to działa? Kiedy zrobić okład ciepły, a kiedy zimny?
Jak działają zimne okłady żelowe?
Okłady żelowe zimne są polecane głównie w przypadku urazów, takich jak stłuczenia, skręcenia czy obrzęki. Działanie chłodzące okładu pomaga w zredukowaniu bólu, zaczerwienienia, ale też zapobiega powstawaniu opuchlizny czy siniaków. Ma właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, co znacząco poprawia samopoczucie, skracając czas rekonwalescencji. Aby uzyskać najlepszy efekt, okład zimny należy umieścić w zamrażarce na około godzinę przed użyciem.
Jak działają ciepłe okłady żelowe?
Okłady żelowe ciepłe natomiast rekomendowane są w przypadku bólu mięśni, stawów czy pleców (spowodowanego napięciem, przeciążeniem albo stanami zapalnymi). Ciepło działa rozluźniająco na mięśnie, zwiększa przepływ krwi oraz pomaga w redukcji bólu. To świetna alternatywa dla termoforu używanego np. na silne skurcze mięśni brzucha spowodowane menstruacją. Aby uzyskać efekt terapeutyczny, okład ciepły należy podgrzać w kuchence mikrofalowej bądź w gorącej wodzie. Najlepiej stosować okład na miejsce dolegliwości przez około 20 minut.
Jak bezpiecznie używać okładów żelowych?
Okłady żelowe są uniwersalnym narzędziem terapeutycznym, które możemy stosować w domu, w pracy czy podczas uprawiania sportu. Są łatwe w użyciu, wygodne oraz pozwalają na szybkie łagodzenie bólu. W zależności od potrzeb możemy podgrzać albo schłodzić okład, by indywidualnie dopasować jego temperaturę. W ofercie sklepu Ormex znajdziesz produkty marki MedPatent – okłady żelowe w rozmiarach S, M oraz L, wyposażone dodatkowo w opaski pozwalające nosić okład np. na kolanie albo ramieniu. Pamiętaj jednak, że jeśli ból nie minie po doraźnym zastosowaniu terapii ciepłem bądź zimnem, musisz udać się do lekarza, ponieważ problem może się okazać znacznie poważniejszy, a konieczne będzie np. noszenie stabilizatora stawu skokowego.