Posiadanie domowego ciśnieniomierza na własny użytek to ogromne udogodnienie – zwłaszcza dla osób, które znajdują się pod opieką kardiologa. Codzienne pomiary pozwalają kontrolować stan zdrowia oraz obserwować efekty leczenia farmakologicznego. O ile w placówkach medycznych kalibracja sprzętu pomiarowego jest obowiązkowa z powodu obowiązujących przepisów, to mało kto pamięta o tym, by kalibrować urządzenie używane w domu. Dlaczego to takie ważne? Jak często należy serwisować ciśnieniomierz?
W jakim celu wykonuje się kalibrację ciśnieniomierza?
Wiele urządzeń używanych w domu ulega rozregulowaniu po latach intensywnego użytkowania. Rzadko zwracamy uwagę na odchyły wskazywane np. przez wagę kuchenną, bo to nie ma aż tak dużego znaczenia. Jednak w przypadku sprzętu służącego do kontroli czynności życiowych nawet minimalna różnica w odczycie może doprowadzić do błędnej diagnozy. Skalibrowany ciśnieniomierz zapewnia:
- maksymalnie precyzyjny pomiar – dostarczenie dokładnych odczytów to gwarancja, że mamy kontrolę nad stanem zdrowia, a w razie niepokojącego wyniku natychmiast należy skontaktować się z lekarzem,
- spełnienie obowiązujących przepisów – dotyczy to ciśnieniomierzy używanych w przychodniach, gabinetach lekarskich, szpitalach, laboratoriach, jak również w aptekach,
- pewność, że urządzenie jest sprawne – podczas kalibracji specjalista może wykryć ewentualne nieprawidłowości albo oznaki awarii i je usunąć, by zapewnić precyzyjny odczyt ciśnienia.
Jak często należy kalibrować ciśnieniomierz?
Przyjmuje się, że domowy ciśnieniomierz powinien przechodzić kalibrację średnio co 2 lata – umiarkowana intensywność użytkowania nie wymaga częstszych kontroli. Natomiast urządzenia wykorzystywane w placówkach medycznych należy kalibrować co najmniej raz w roku. Warto dodatkowo zapoznać się ze wskazówkami producenta – w instrukcji obsługi ciśnieniomierza na pewno znajdziesz informację, jak częste kalibrowanie jest zalecane dla danego modelu.
Ciśnieniomierz elektroniczny a analogowy – różnice w kalibracji
Ciśnieniomierze elektroniczne często mają wbudowany mechanizm samokalibracji, dzięki czemu kalibrowanie w specjalistycznym serwisie jest mniej wymagające (i można przeprowadzać je rzadziej). W tym przypadku proces polega na porównaniu wyników pomiarów z ciśnieniomierzem referencyjnym oraz wyregulowaniu parametrów w przypadku odchyłu. Natomiast jeśli chodzi o ciśnieniomierze zegarowe, to ich kalibracja – z uwagi na analogowy mechanizm – jest bardziej skomplikowana i polega na dostosowaniu wskaźników pomiarowych do wyników wzorcowych.
Ciśnieniomierz, który przez wiele lat nie jest poddawany kalibracji, może podawać błędne wyniki pomiaru ciśnienia. Nieprawidłowa diagnoza to natomiast realne zagrożenie dla zdrowia i życia osoby chorującej np. na nadciśnienie. Sprawdź, jakie urządzenia pomiarowe znajdziesz w sklepie Ormex!