Codzienna aktywność fizyczna chroni nas przed najróżniejszymi dolegliwościami bólowymi. Mięśnie i stawy potrzebują ruchu oraz pewnej dawki wysiłku, aby pracować prawidłowo. Co możemy zrobić, aby zwiększyć wydajność takiej aktywności? Jak w treningu w domowym zaciszu mogą pomóc obciążniki na kostki lub nadgarstki? O czym warto pamiętać, ćwicząc z takimi akcesoriami?
Obciążniki na kostki i nadgarstki – co to?
Obciążniki na kostki i nadgarstki to, najprościej mówiąc, opaski z obciążającym wypełnieniem. Zakłada się je po to, by zwiększyć wysiłek potrzebny do wykonania jakiejś czynności – w ten sposób lepiej stymulujemy mięśnie do pracy, a w efekcie do ich wzmocnienia. Bardzo ważne jest odpowiednie dopasowanie ciężaru tych akcesoriów, ponieważ zbyt ciężkie mogą przesadnie forsować stawy, prowadząc do różnych kontuzji. W naszym sklepie znajdziesz propozycję polskiej marki 4FIZJO: zestaw dwóch obciążników po 0,5 kg.
Jakie możliwości daje trening z obciążnikami na rękach lub nogach?
Obciążające opaski zapięte na nadgarstkach albo na kostkach sprawiają, że każdy ruch kończyn wymaga nieco więcej wysiłku, czyli kluczowego składnika efektywnego treningu każdego rodzaju (zarówno siłowego, jak i cardio). Kiedy ćwiczenie z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała czy też pojedynczych jego partii już nie wystarczy, a chcemy dalej poprawiać możliwości organizmu, do gry muszą wejść ciężary. Pewną alternatywą dla hantli czy sztangi są opaski, które zwiększają trudność ćwiczeń fitness i nie tylko, sprawiając, że zwykły spacer, trucht, wykrok czy unoszenie rąk do góry staje się satysfakcjonującym wysiłkiem. Jednocześnie są bardzo wygodne w użyciu, bo nie wymagają trzymania w dłoniach (nie musisz się zatem martwić o prawidłową technikę chwytu itp.). Ważne natomiast jest poprawne zapięcie obciążnika wyposażonego w rzep pozwalający łatwo dopasować to, jak ciasno założymy opaskę na nadgarstek czy kostkę. Takie akcesoria mogą pomóc nam zwiększyć skuteczność ćwiczeń cardio, ale też wykonywać trening siłowy ukierunkowany na wzmocnienie mięśni rąk, nóg, brzucha, pośladków itd.
Prawidłowy trening z obciążnikami
- Wykonaj rozgrzewkę, która pomoże rozruszać stawy, rozluźnić je i przygotować na nadchodzący wysiłek. Solidna rozgrzewka to gwarancja braku bolesnych naciągnięć czy innych kontuzji mięśni.
- Zapnij opaski obciążające na nadgarstkach i/lub na kostkach. Upewnij się, że są one dobrze dopasowane, ale nie zbyt ciasne.
- Trening cardio – używaj obciążników podczas biegania, szybkiego marszu, jazdy na rowerze itp. Dzięki temu zwiększysz intensywność, co przełoży się na wyższe tętno i zwiększone zużycie kalorii.
- Trening siłowy – jeśli przysiady, wykroki czy podnoszenie ciężarów nie stanowią już dla Ciebie trudności i potrzebujesz większego wyzwania, by jeszcze lepiej wyrzeźbić sylwetkę, to do tych ćwiczeń załóż opaski obciążające.
- Uważaj na stawy – mogą być nieco bardziej obciążone i podatne na nadwyrężenie, a tym samym może być łatwiej o kontuzję. Obserwuj swoje ciało w trakcie treningu i jeśli poczujesz ból w danej pozycji, skoryguj postawę. W ćwiczeniach z obciążnikami jeszcze ważniejsza jest prawidłowa technika, ponieważ na stawy oddziałują większe siły niż w przypadku treningu bez takich akcesoriów.
- Po treningu wykonaj ćwiczenia rozciągające i relaksujące mięśnie.