Odleżyny to poważny problem dotyczący najczęściej osób przewlekle chorych i leżących. Powstają z powodu ciągłego ucisku na naczynia żylne albo tarcia na skórę, co prowadzi do niedokrwienia oraz martwicy tkanek. Leczenie owrzodzeń jest trudne, dlatego tak ważna jest zapobiegająca im profilaktyka, związana z odpowiednią higieną, jak również korzystaniem z poduszek przeciwodleżynowych w formie krążków. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat tych wyrobów oraz sposobu ich stosowania.
Krążki przeciwodleżynowe – zasada działania
Stosowane zarówno profilaktycznie, jak i w leczeniu owrzodzeń krążki przeciwodleżynowe to specjalistyczne poduszki o okrągłym kształcie, z wyciętym środkiem. Akcesoria wykonane z pianki poliuretanowej są wyjątkowo miękkie, dzięki czemu dopasowują się do ciała, równomiernie rozkładają wagę i skutecznie zmniejszają nacisk na naczynia krwionośne. W rezultacie umożliwiają swobodny przepływ krwi, co nie tylko chroni przed powstawaniem owrzodzeń, ale też zwiększa komfort leżących pacjentów. Z tego powodu stosowanie poduszek przeciwodleżynowych zaleca się również osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, po operacjach czy urazach.
Opisywane krążki zwykle mają bawełniany pokrowiec, dlatego z powodzeniem przepuszczają powietrze. Dzięki temu zapewniają skórze odpowiednie warunki na co dzień, jak również podczas regeneracji.
Wybór krążka przeciwodleżynowego
Okrągłe poduszki przeciwodleżynowe doskonale sprawdzają się do odciążania różnych partii ciała osobom spędzającym wiele godzin zarówno na krzesłach, fotelach, wózkach inwalidzkich, jak i łóżkach. Należy dobierać je pod względem wielkości oraz wagi, co oznacza, że modele o najmniejszej średnicy, na przykład 10 cm lub mniej – powinny służyć do ochrony stóp czy łokci. Średniej wielkości warianty doskonale sprawdzą się jako poduszka pod głowę bądź nogę, natomiast największe krążki przeciwodleżynowe zaleca się stosować pod biodrami lub plecami.
Poduszki zaleca się stosować też pod pośladkami zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Wówczas efektywnie uśmierzają bóle pleców oraz odciążają kość ogonową, na której także często pojawiają się odleżyny. Krążki świetnie posłużą zatem osobom pracującym w pozycji siedzącej, na przykład kasjerom, kierowcom, jak również kobietom po porodzie lub pacjentom z problemem nawracających hemoroidów.
Stosowanie krążków przeciwodleżynowych
Odpowiednią poduszkę należy umieścić bezpośrednio pod partią ciała narażoną na ucisk albo pod owrzodzonym miejscem, ale tak, aby krążek nie podrażniać ran, ani nie powodować dyskomfortu. Warto zwracać uwagę również na wysokość artykułów i dobierać je zgodnie z potrzebami chorych, co zapewni im wygodę oraz nie pogorszy ich stanu zdrowia. Krążki to bowiem wyroby medyczne, dlatego szukając odpowiedniego modelu, dobrze jest skonsultować to z lekarzem, rehabilitantem lub specjalistą w naszym sklepie online.
Osoby szukające krążków bądź innych artykułów przeciwodleżynowych, w tym poduszek czy materacy – zapraszamy do poznania pełnego asortymentu!